اخبار دانشگاه
1396/3/7 يكشنبه حضور دو تن از استادان دانشگاه پیام نور استان اصفهان در تاریخ 20 و 21 اردیبهشت ماه همایش بین المللی « رویکردهای نوین در مطالعات ایران‌شناسی» در دانشگاه یاگیلونیا برگزار شد.

این دانشگاه در سال ۱۳۶۴ میلادی توسط کازیمیر کبیر در کراکوف تأسیس شد. این قدیمی‌ترین دانشگاه در لهستان، دومین ‌دانشگاه قدیمی در مرکز اروپا و یکی از قدیمی‌ترین دانشگاه‌ها در جهان است. این دانشگاه در رتبه‌بندی (QS) دانشگاه‌های جهان به عنوان بهترین دانشگاه لهستانی شناخته شده، و توسط رتبه‌بندی دانشگاه‌های جهان یا (ARWU)، در زمرة ۵۰۰ دانشگاه برتر در جهان، قرار گرفته‌است.

از میان 15 سخنران خارجی و ایرانی این همایش، دو تن از استادان دانشگاه پیام نور نیز حضور داشتند. دکتر محمد ابراهیم ایرج پور، دانشیار زبان و ادبیات فارسی و رئیس مرکز اردستان با مقاله « ایران و ایرانی از نگاه آرمینیوس وامبری » و دکتر محمد رضا عسکرانی، استادیار تاریخ و رئیس واحد گز با مقاله « تأثیرات اجتماعی آشنایی ایرانیان با لهستان و لهستان‌ها در ایران دورة قاجار(1284ق. تا 1328ق./ 1867م. تا 1919م.)» به ایراد سخنرانی پرداختند.

پس از برگزاری دو روز همایش و بازدید از موزه بزرگ این دانشگاه باسابقه، آقای مهندس رامین مهمان پرست، سفیر ایران در لهستان به عنوان مهمان ویژه در این دانشگاه حضور یافتند و ضمن تقدیر از مسئولان دانشگاه یاگیلونی، یادآور شدند که لهستان در سیاست خارجی فعلی خود پنج کشور را به طور ویژه برای گسترش روابط بین المللی برگزیده که اولین کشور ایران است. ایشان همچنین یادآور شدند که میان هر شهر بزرگ لهستان با یکی از استان های ایران روابط خواهرخواندگی ایجاد شده است و میان کراکوف به عنوان دومین شهربزرگ لهستان و اصفهان رایزنی های لازم و توافقات نهایی برای ایجاد ارتباط بیشتر و خواهر خواندگی صورت گرفته است. همچنین در این همایش با یاد و خاطره استاد بزرگ، مستشرق نامدار و ایران شناس برجسته لهستانی، مارِک اسموژینسکی گرامی داشته شد. وی با حضور در ایران و تحصیل در دانشگاه تهران شیفته فرهنگ ایرانی می شود و با روی آوردن به اسلام و تشیع نام حسین را بر می گزیند و در ایران نیز ازدواج می کند. اسموژینسکی در بازگشت به لهستان مورّج فرهنگ و ادبیات ایرانی می شود و آثار بسیاری از ادبیات و عرفان ایرانی را به زبان لهستانی ترجمه می کند.

همچنین در این همایش مقدمات ارتباط فرهنگی و ایجاد تفاهم نامه میان دو دانشگاه یاگیلونیا و دانشگاه پیام نور فراهم شد و پرفسورآنا کراسنوولسکا (رییس همایش و رییس گروه ایران‌شناسی دانشگاه یاگیلونی)ابراز علاقه فراوانی برای گسترش روابط بین دانشگاه‌های ایران و لهستان نشان دادند.

در ادامه این سفر علمی و فرهنگی، نشستی در پژوهشگاه ایران شناسی وین مهیا شد که با صاحب نظرانی از ایتالیا، چک، آلمان دیدار و گفتگو شد. در این نشست اعضای پژوهشگاه و شرکت کنندگان همایش به معرفی خود، آثار پژوهشی، زمینه های تخصصی و فرصت های همکاری میان دانشگاه ها پرداخته شد.

دکتر ایرج پور به عنوان نماینده دانشگاه پیام نور با فلورین شوارتز و جورجیو روتا به ترتیب رئیس و معاون پژوهشگاه ایرانشناسی برای عقد تفاهم نامه گفتگو کرد و تفاهم نامة اولیه دانشگاه پیام نور را به ایشان تقدیم کرد. دکتر فلوریان شوارتز ضمن استقبال از این تفاهم نامه، بیان داشت که با شناختی که از دانشگاه پیام نور و گستردگی آن دارد، می توان زمینه های متعدد همکاری را ایجاد کرد. ایشان پیگیری تفاهم نامه را جهت بررسی جوانب دانشگاهی و حقوقی آن تا ثبت و امضای نهایی در اولویت فعالیت های پژوهشگاه قرار داد.

 
امتیاز دهی
 
 

بيشتر